Majstrovstvá Európy v ju-jitsu NO GI (teda bez kimona, len v grapplingových šortkách a rashguarde) sa tento rok uskutočnili v Chorvátskom Zadare. Táto lokalita bola pre SR reprezentáciu oveľa výhodnejšia ako minulý rok, keď sa tento šampionát uskutočnil v Izraeli a ktorého sa výprava SR nezúčastnila.
Ak keď je prioritou slovenských zápasníkov účasť na podujatiach v kimone, tak možnosť reprezentovať SR aj na podujatí NO GI využili skoro všetci. Veľa z mladých zápasníkov sa zúčastňuje či už turnajov v grapplingu a tiež v MMA.
Svoju premiéru v reprezentácii mali Marián Jakubík z klubu FightGym Bánovce nad Bebravou a Katarína Vojvodová z klubu Ju-jitsu Akadémia Bratislava. Ostatní nominovaní zápasníci už síce mali predchádzajúce reprezentačné skúsenosti, ale bola to pre nich premiéra na podujatí NO GI.
Turnaj sa uskutočnil v nádhernom športovom centre v Zadare. Všetky kategórie od U16 až po dospelých išli v jeden deň čo bolo celkom náročné na koučovanie, lebo zápasy sa často prelínali. Našim reprezentantom sa nedarilo úplne podľa predstáv. Stres z podujatia sa prejavil najmä na najmladších reprezentantoch – Samuelovi Škorcovi a Alexandre Jakubcovej, ktorú navyše trápila choroba. Obaja prehrali obidva svoje zápasy.
V kategórii U18 nás reprezentoval Miroslav Mlynček ktorý má v NO GI veľmi veľa skúseností, navyše je majster Európy v MMA, bronzový medailista z majstrovstiev sveta v MMA. Z Majstrovstiev Európy JJEU už má tiež bronzovú medailu. No bohužiaľ ani jemu nevyšiel úvodný zápas. Po chybe sa mu Ukrajinec dostal na chrbát a nasadil škrtenie. Mirko neodklepal (podľa hesla: na ME a MS sa škrtenia neklepú), ale po chvíli ho súper „uspal“. Prehra hneď v úvodnom zápase ho síce mala posunúť do double elimination, ale bohužiaľ v prípade choke-out je pravidlo, že daný zápasník (pokiaľ sa jedná o zápasníka mladšieho ako 18 rokov) už v ten deň nemôže v turnaji pokračovať.
Ďalším zástupcom SR bol Adrián Fašianok v kategórii U21 -69kg. Treba spomenúť, že pravidlá NOGI pre kategórie U21 a 21+ dovoľujú oveľa viac ukončovacích techník ako v GI. Je dovolený heelhook, cross, kneereaping….zápasy sú preto oveľa náročnejšie a nebezpečnejšie. Aďova kategória bola rozdelená do dvoch skupín po troch zápasníkov. V skupine išiel každý s každým. Aďo urobil výborný zápas s Ukrajincom. Síce nakoniec prehral na heelhook, ale je na ňom vidno, že robí neskutočné pokroky. Ukázal to hneď v ďalšom zápase, kde porazil Poliaka na footlock. Druhé miesto v skupine ho posunulo do semifinále, kde sa stretol so svetovou jednotkou z Izraelu. Zase výborný zápas, ale bohužiaľ prišiel ďalší heelhook a do finále postúpil zápasník Izraelu. Celkovo 3.miesto a Aďova prvá medaila v reprezentačnom drese.
Po našich mládežníkoch prišli na rad kategórie dospelých. V nich sa predstavila vo svojej reprezentačnej premiére Katka Vojvodová. Katka síce patrí vekovo do kategórie U21 (ročník 2005), ale vo svojej kategórii nemala nikoho (a o víťazstvo „ala Dostálová“ sme nemali záujem) tak sme ju preradili k dospelým ženám. V prvom zápase narazila na zápasníčku Izraelu. Veľmi dobre pripravená a fyzicky silná súperka nedovolila Katke skoro nič a vyhrala na body. V druhom zápase sa Katka stretla s domácou Chorvátkou. Tento zápas už vyšiel lepšie a Katka vyhrala na škrtenie. Táto výhra ju posunula do semifinále. Tam sa stretla s reprezentantkou Nemecka. Tá bola nad jej sily a Katka prehrala na armbar. Prehra síce mrzela, ale aj tak Katka získala bronzovú medailu pre Slovensko.
Po nej nastúpili posledný dvaja naši reprezentanti. Michal Kukumberg a Marián Jakubík. Obaja v kategórii do 85kg. Michal Kukumberg sa v prvom zápase stretol s reprezentantom Ukrajiny. S týmto zápasníkom sa už stretol. Veľmi vyrovnaný zápas, ktorý Michal prehral tesne 2:0 na body. V double elimination prišiel na rad súper z Nórska. Znova výborný zápas a výhra na kneebar. V ďalšom zápase mal súpera z Izraelu. Aj s týmto zápasníkom už zápasil na predchádzajúcich ME v kimone (a tiež to bol zápas o 3. miesto). Aj teraz to bol veľmi vyrovnaný zápas, no ďalšia tesná prehra 2:0 na body. Celkovo 5. miesto.
Súčasne s Michalom zápasil aj Marián Jakubík. Bola to Majova premiéra v reprezentačnom drese. Marián sa stretol najskôr s reprezentantom Rakúska a potom s Ukrajincom. Oba zápasy boli veľmi podobné a odohrávali sa väčšinou v postoji, kde sa súperi snažili o takedowvn. Síce sa to ani jednému nepodarilo, ale Majo prehral obidva zápasy. Jeden na pomocné body a druhý v predlžení. Zápasy boli veľmi tesné, ale na postup do boja o medaile to nestačilo a Majo obsadil 7. miesto.
Celkovo šampionát nebol úspešný ako väčšina predchádzajúcich, ale za predvedené výkony sa určite hanbiť nemusíme. Prehry boli väčšinou veľmi tesné, len na pomocné body alebo v predĺžení.
Celkovo sme získali a v rámci krajín sme s malou 7- člennou výpravou obsadili 12 miesto zo 16 krajín.