Začiatkom augusta sa Spojených arabských emirátoch konali Majstrovstvá sveta mládeže v MMA. Organizácia IMMAF, ktorá toto podujatie organizovala je TOP organizácia v rámci amatérskeho MMA vo svete. Usiluje o vstup do GAISF a preto je zárukou špičkovej organizácie aj obsadenia turnaja.
MMA najmä pri mládežníckych kategóriách je v prvom rade o grapplingu a wrestlingu. Nesmie sa udierať do hlavy a v kategóriách U14 a U16 sa nesmú používať ani údery do tela pokiaľ sa boj prenesie na zem. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo Predsedníctvo umožnilo v rámci prípravy na Majstrovstvá Európy NO GI našim dvom reprezentantom štart na tomto podujatí.
Predsedníctvo SZŠJJ sa zhodlo na tom, že by to mohla byť výborná previerka pre reprezentantov ju-jitsu, ktorí sa majú zúčastniť Majstrovstiev Európy v chorvátskom Zadare. Oslovení boli viacerí zápasníci, ale záujem mali len Miroslav Mlynček a Alexandra Jakubcová. Obaja zápasníci sú členmi reprezentácie SR v ju-jitsu už dlhšiu dobu a majú tiež medailové úspechy z Majstrovstiev Európy IMMAF YOUTH. Na základe ich výsledkov a úrovne boli zaradení do reprezentačného výberu SZMMA. Okrem nich sa podujatia zúčastnili aj ďalší zápasníci do 18 rokov z klubov, ktoré sa zúčastňujú najvyššej súťaže na Slovensku – ligy MAMMAL.
Pre oboch zápasníkov to mala byť previerka na najvyššej úrovni, lebo popularita MMA je veľmi vysoká a podujatí IMAAF sa zúčastňujú špičkoví zápasníci z celého sveta.
Turnaj bol rozdelený na 5 súťažných dní. Od 6.8. do 10.8.. Alexandra Jakubcová, ktorá nastupovala v kategórii C U14 -48kg s trénerom Miroslavom Ševčíkom priletela do Abú Dhabí 3. augusta vo večerných hodinách. Ubytovanie v Hoteli NOVOTEL AL Bustan bolo veľmi príjemné a nebolo ani ďaleko od Mubadala Areny v ktorej bývajú všetky veľké podujatia, či už MMA alebo ju-jitsu.
4. 8. bol jeden voľný deň na aklimatizáciu. Bolo to potrebné lebo teploty boli extrémne vysoké a aj časový posun, aj keď len 2 hodiny je treba dorovnať.
5. augusta nás čakali akreditačné povinnosti. Trochu dlhší proces ako sa čakalo, lebo sa vybavovala akreditácia pre celú slovenskú výpravu. Bolo treba vybaviť preukazy pre zápasníkov, trénerov, vyzdvihnúť dresscody pre trénerov, oblečenie pre všetkých SR zápasníkov, zúčastniť sa brífingu o pravidlách či rozlosovania celého turnaja.
6.8. bol budíček veľmi zavčasu. Váženie… Váženie bolo na oficiálnom hoteli Al Rawdah od 6:30 – 7:30. V rámci váženia čakala Sašku aj lekárska prehliadka. S váhou sme si nerobili starosti, Saška mala rezervu tri kg a cely proces sme zvládli. Nasledovali ľahké raňajky a odchod do športovej haly.
V hale bolo všetko bezchybne pripravené. Rozcvičná zóna, označenie vstupov, bezpečnostné prehliadky, množstvo dobrovoľníkov. Osvetlenie a ozvučenie haly a tiež veľkoplošné obrazovky naznačovali, že podujatie bude naozaj špičkové… 5 súťažných klietok čakalo na otvorenie turnaja.
Saška mala v kategórii 8 zápasníčok. Boli rozdelené do dvoch skupín po štyroch. V skupine sa išlo systémom každý s každým. Víťaz skupiny postupoval do finále.
Sašku čakala v prvom kole reprezentantka Angoly. Veľmi dôležitý prvý zápas. Na Saške bolo vidno, že už má skúsenosti z takýchto podujatí. Nervozita bola oveľa menšia ako na ME v Belehrade alebo na svetovom pohári v Kazachstane. Do zápasu išla veľmi aktívne (ako sa vyjadril prezident SZMMA Marek Herda, ktorý tiež asistoval pri klietke – „vypustená martinská šelma“), tlačila a predčila súperku v každej oblasti. Perfektný štart do turnaja a dôležité víťazstvo pre SR. V druhom kole, približne za 20 minút čakala Sašku súperka z Polynézie. Videli sme ju predtým sa rozcvičovať aj zápasiť. Tvrdá postojárka, ktorá bude pracovať na dištanc. Taktika v druhom zápase bola jasná, dostať súperku na zem alebo atakovať chrbát ešte v postoji. Nebolo to ľahké, lebo súperka neustále ustupovala. Nakoniec sa Saške podaril zobrať súperkin chrbát a nasadiť škrtenie. Síce ju neutiahla, ale víťazstvo ju posunulo na medailovú pozíciu.
V treťom kole ju čakala Írka. Videli sme ako zápasí, bola naozaj výborne pripravená. Saške sme radili stiahnuť si ju do guardu a odtiaľ tvrdo atakovať, či už páky alebo škrtenia. Bohužiaľ chvíľkové zaváhanie stačilo na to aby Írka urobila takedown. Ostala v hornej pozícii, ktorú dobre kontrolovala. Bohužiaľ prehra na body. Druhé miesto v skupina zaručovalo celkové 3.miesto. Do finále postupovali len víťazi skupín. Škoda prehry lebo Írka bola poraziteľná. No aj tak celkovo 3. miesto z MS je úžasný úspech pre SR. Navyše Saška nie je prioritne MMA zápasník. Hlavnou disciplínou je ju-jitsu v kimone kde má aj najviac skúsenosti. Takže 3. miesto na takomto podujatí je obrovský úspech.
7.8. sme mali voľný deň, boli sme pozrieť a povzbudzovať ďalších zápasníkov zo slovenskej reprezentácie. Podvečer sme šli zatrénovať do UFC gymu v Abú Dhabí. Naozaj nádherný plnohodnotný a komfortný gym. Na naše prekvapenie nás nechali zatrénovať zadarmo. Saška sa už plne venovala ju-jitsu. Mala možnosť si pospárovať, či už s kolegami z MMA reprezentácie, ale stretla aj reprezentantku Poľska, s ktorou pravidelne súperí na súťažiach v Poľsku.
Miroslav Mlynček priletel s trénerom a otcom v jednej osobe Michalom Mlynčekom do dejiska šampionátu 7.8.. Keďže sme sa presný súťažný deň dozvedeli až na rozlosovaní 5.8. museli sme trochu improvizovať s letenkami a ubytovaním. Nakoniec to dobre vypálilo, aj keď tam Mirko ostal až do 12.8.
Mirko, ktorý už získal na podujatiach IMMAF 2 cenné kovy (získal historicky prvú medailu z IMAAFU pre SR na MS v Sofii v roku 2021 a je aj tohtoročný majster Európy z Belehradu) prišiel veľmi dobre pripravený a namotivovaný. Bolo na ňom vidno, že takéto mega podujatia si veľmi užíva. Po prílete 7. augusta ho čakal len oddych. Na druhý deň mal spoločný tréning so Saškou. Necelá hodinka intenzívneho tréningu ukázala že Mirko je výborne pripravený. Na tréning sme využili rozcvičnú zónu v Mubadala Aréne, lebo UFC Gym bol v ten deň plne obsadený.
Na druhý deň váženie. Mirko tak isto ako Saška si váhový limit splnil bez problémov. Keďže zápasil až okolo obeda tak sme šli ešte na hotel trochu si oddýchnuť a potom do športovej haly. Mirko, ako asi najskúsenejší MMA zápasník zo slovenskej mládežníckej MMA reprezentácie mal najviac obsadenú kategóriu. V kategórii A U18 -61,2kg bolo 40 zápasníkov. Oproti Európe, ktorú Mirko vyhral pribudlo množstvo ďalších krajín ako Uzbekistan, Tajikistan, Kazachstan, Spojené arabské emiráty a pod. Najmä krajiny východného bloku, kde majú úpol a zápasenie v krvi, majú na takýchto podujatiach naozaj skvelých zápasníkov.
Mirkova kategória bolo rozdelená do 14 skupín. V každej skupine sa zápasilo každý s každým a postupoval iba víťaz skupiny. Na rozdiel od Saškinej kategórie (C U14), kde sa zápasí na 1 trojminútové kolo, kategória A U18 už zápasí na 3 kolá po 2 minúty.
V prvom zápase proti Mirkovi nastúpil reprezentant Rumunska. Mirko nastupoval ako favorit a svojej úlohy sa zhostil veľmi dobre. Súpera ukončil na armbar. Povinná jazda a dôležité víťazstvo. V ďalšom zápase čakal Mirka nepríjemný Ír, tiež medailista z ME. Treba podotknúť, že Íri mávajú na takýchto podujatiach veľmi silnú výpravu. Videli sme to aj na iných zápasoch, že Íri sú naozaj špičkoví zápasníci. Tento extrémne dôležitý zápas sa musel vyhrať ak chcel Mirko pomýšľať na medailu. Ťažký trojkolový zápas nakoniec Mirko dotiahol do víťazného konca. Celkovo teda výhra 3:0 na body mu zabezpečila postup zo skupiny. Zápas stál Mirka veľa síl a fyzioterapeut ho dával trochu dokopy. Veľmi nám prialo aj rozlosovanie, lebo Mirko mal v osemfinále voľný los a posunul ho rovno do štvrťfinále. Na oddych mal vyše dvoch hodín. Čas sme využili na analýzu potencionálnych súperov vo štvrťfinále. Všetkých sme si na tribúne pozreli. Víťazom sa stal s prehľadom reprezentant Tajikistanu, ktorý bez problémov vyhral všetky zápasy v skupine aj osemfinálový zápas. Vo štvrťfinále bola taktika jasná, ísť tvrdo, hádzať, a najmä nenechať sa zavrieť do guardu. Súper vedel ukončovať najmä škrtením. Taktika vyšla perfektne. Rozhodcovia mu dali všetky tri kolá a výhra 3:0 na body zaručovala Mirkovi minimálne bronzovú medailu.
V semifinále nás čakal vysoký Ukrajinec. Hneď v úvode prvého kola trafil Mirka nepríjemným kopom na hrudník, po ktorom šiel Mirko k zemi. Hneď sa však spamätal a zaútočil súperovi na nohy. No nedokázal ho hodiť a súper dominoval aj na zemi. Pokúsil sa aj o armbar ale Mirko z neho ušiel. Konečne koniec kola. Mirko bol z kopu otrasený ale musel bojovať ďalej. V druhom kole bol zápas už vyrovnanejší ale na Mirkovi bolo vidieť následky kopu. V tretom kole už Mirko dokázal lepšie hádzať a kontrolovať ale v poslednej pol minúte dostal ďalší tvrdý zásah do hrudníka a súper ho dokázal aj hodiť. Nakoniec Mirko zápas prehral a ostalu mu „iba“ bronzová medaila.
Zhodnotenie turnaja
Miroslav Ševčík
Za mňa to bola špičková previerka našich reprezentantov pred blížiacimi sa ME a WC v ju-jitsu. Som rád, že máme komplexných zápasníkov. Je dôležité, že zápasníci získavajú skúsenosti na vrcholných podujatiach už v takomto mladom veku. Nastavenie psychiky je na vrcholných podujatiach veľmi dôležité. Často sa stane, že aj špičkový a výborne pripravený zápasník zlyhá na vrcholnom podujatí, lebo sa nedokáže vyrovnať so stresom. Touto cestou chcem poďakovať celému SZŠJJ za podporu v rámci takejto prípravy a tiež SZMMA a Marekovi Herdovi prezidentovi Slovenského zväzu MMA. V rámci týchto dvoch zväzov sa nám rysuje veľmi dobrá spolupráca, lebo ju-jitsu je neoddeliteľnou súčasťou MMA. Bohužiaľ, nie vo všetkých MMA kluboch chápu nutnosť grapplingovej a wrestlingovej prípravy pre podujatia mládežníckeho MMA. Keď som videl ako sú špičkovo pripravení zápasníci z krajín ako Ukrajina, Tajikistan, ale aj Íri, Američania a mnoho ďalších krajín, tak sa mi potvrdzujú slová ktoré som už dávno hovoril, že bez súťažných skúsenosti ju-jitsu alebo wrestlingu sa nedajú robiť extra výsledky v MMA na medzinárodnom fóre a najmä nie v organizácii IMMAF. Videl som tiež že mnoho zápasníkov a trénerov, ktorých stretáme na podujatiach JJIF sa zúčastnilo aj podujatia MS IMMAF YOUTH.. Ak to môžem v skratke zhodnotiť ako tréner SAI CLUBU Martin, tak stačí ak si zoberieme zápasovú bilanciu z týchto majstrovstiev sveta: SAI CLUB tu odzápasil 7 zápasov z toho máme 5 výhier. A celkovo za celý čas existencie slovenskej MMA reprezentácie získali Slováci 14 medailí z podujatí IMMAF, z toho máme 7 u nás v SAI CLUBE. A keďže naozaj nie sme MMA klub, ale MMA robíme len okrajovo, ale sústredíme sa na komplexnú pohybovú prípravu detí a mládeže a súťažne sa venujeme hlavne ju-jitsu, tak musí byť každému jasné čo je pre mládežnícke MMA dôležité…
Miroslav Mlynček
Hodnotenie prípravy:
S prípravou som bol spokojný, okrem domáceho klubu Sai Clubu som chodil aj pondelky a stredy na
ranné tréningy do Trnavy do Spartakus Fight Gymu. Samozrejme že som sa prioritne sústredil na ju-jitsu lebo ma čakajú Majstrovstvá Európy NO GI a Svetový pohár GI v Chorvátskom Zadare. Ale veľmi som si vážil možnosť, ktorú mi oba zväzy – SZŠJJ a MAMMAL SZMMA – umožnili, teda zúčastniť sa ďalšieho podujatia IMMAF. Preto som do prípravy zaradil aj MMA tréningy. U nás v SAI CLUBE som sa pripravoval najmä so Saškou Jakubcovou. Hlavne to boli postojové tréningy, práca na vreciach a na lapách. Čiže mal som veľa tréningov a často som bol unavený, ale nakoniec som sa cítil v skvelej forme a určite to stálo za to. Bolo to vidno aj v zápasoch a 3.miesto je veľký úspech. Bol som motivovaný aj po majstrovstvách Európy v Srbsku, kde som vyhral 5 zápasov a umiestnil sa na prvom mieste pokračovať a doniesť zlato aj z majstrovstiev sveta. Ale som rád aj za bronz, lebo zápasy boli už v skupine veľmi ťažké, kde som mal zápas proti reprezentantovi Írska, ktorý bol 3. na majstrovstvách Európy, veľmi nepríjemný a náročný súper. Vo štvrťfinále sme súpera z Tadžikistánu napozerali a boli pripravení na to čo chce robiť. A v semifinále som v prvom kole od Ukrajinca dostal roundkick na brucho, ktorý mi zobral dych a skoro ma ukončil, no hneď som sa snažil byť aktívny a tak to rozhodca neukončil. Ale zabodoval tým, kolo vyhral 10:8 a aj keď ďalšie 2 kolá som už išiel dobre, tlačil, aj hádzal,… už som to nedokázal otočiť a zápas som prehral. Ale som motivovaný na ďalší rok, lebo myslím, že nebyť toho kopu v prvom kole, tak by som dokázal zápas vyhrať a dostať sa až do finále. A o rok budem stále v tejto istej kategórii U18, tak verím, že dokážem priniesť ďalší cenný kov. Bronzy zo sveta už mám dva tak by to chcelo priniesť iný, cennejší, kov.
Hodnotenie úrovni turnaja:
Úroveň IMMAFu stále rastie, aj organizačne a aj úrovňou zápasníkov. Teraz tam bolo 47 krajín a vyše 800 zápasníkov, najväčšia účasť akú kedy IMMAF podujatie malo. Len v mojej kategórii bolo 40 zápasníkov. A organizačne išlo všetko hladko, zápasy sedeli s rozvrhom a neboli časové sklzy. Transporty medzi hotelmi a halou boli taktiež pravidelné,… bol som už na veľa turnajoch a zažil organizačné problémy, ale IMMAF vždy veľmi dobre zorganizoval turnaje. Aj teraz v stredu odchádza Ju-Jitsu reprezentácia pod Slovenským Zväzom Športového Ju-Jitsu do Chorvátska na JJIF majstrovstvá Európy NOGI a svetový pohár GI, ktoré boli aj v príprave priorita a MMA bolo druhoradé, tak verím, že takisto donesiem medaily.
Alexandra Jakubcová
Pred týždňom som sa vrátila z Majstrovstiev sveta v MMA v Abu Dhabi. Boli sme ubytovaní v peknom hoteli, v ktorom bola možnosť si zatrénovať. Z hotela sa dalo taxíkom za pár minút dostať do arény v ktorej sa zápasilo. Keďže sme do Abu Dhabi prileteli pár dní pred začiatkom mala som čas na pár súkromných tréningov. Na akreditácii sme dostali súpravy v ktorých sa zápasilo pre všetkých zápasníkov reprezentácie. A potom prišiel deň zápasu. Ja som zápasila až okolo obeda, takže som už od rána čakala a sliedila po okolí či neuvidím niekoho kto by mohol teoreticky byť môj súper. Zhodou náhod moja prvá súperka z Angoly sedela vedľa mňa. Tým sa stres vo mne ešte vystupňoval, ale v zápase zo mňa všetok stres opadol. Zápas bol vyrovnaný, ale nakoniec som bola lepšia a vyhrala som. V druhom zápase som zápasila s reprezentantkou z Polynézie. Skoro celý zápas sa odohrával v postoji, kde sme sa navzájom udierali a kopali. Nakoniec sa mi podarilo chytiť súperke ešte v postoji back a zápas som vyhrala.
V treťom zápase som bojovala o postup do finále. Bohužiaľ mi Írka spravila na začiatku zápasu takedown a potom som sa celý zápas snažila získať hornú pozíciu. No sweep z halfguardu, ktorým by som získala hornú pozíciu, sa nepodaril. Semifinále som teda nevyhrala, ale umiestnila som sa na krásnom treťom mieste s bilanciou 2:1. Toto je už moja tretia bronzová medaila z medzinárodných podujatí. Po zápasoch som zvyšok svojho pobytu v Abu Dhabi povzbudzovala ostatných zápasníkov a užívala si voľno, keďže som sa celé leto poctivo pripravovala v domovskom klube Sai clube na MMA ale aj na ME v BJJ a na Svetový pohár v BJJ, ktoré sa budú konať o pár dní v Zadare. Teším sa na zápasy, budem zápasiť v mojom obľúbenom kimone aj na zápasy v nogi. Zadar je špecifický tým, že prvýkrát sa uskutočnia ME JJIF v NO GI. Chcela by som sa poďakovať Slovenskému zväzu MMA a Slovenskému zväzu športového ju-jitsu za možnosť reprezentovať Slovensko na svetových podujatiach. A v neposlednom rade chcem poďakovať aj rodičom za neustálu podporu v športoch ktoré ma bavia a tiež trénerovi, ktorý nás pripravuje a sa snaží chodiť s nami na všetky podujatia.